Carte des partages de la Pologne (Mapa rozbiorów Polski)

Typ mapy: Polityczna Administracyjna
Kategoria: granice Polska
detail_image
Opis

Mapa przedstawia przynależność ziem polskich do poszczególnych państw zaborczych, Rosji (kolor zielony), Prus (kolor niebieski), Austrii (kolor pomarańczowy), w podziale na trzy rozbiory (1772, 1793, 1795). Ponadto zieloną przerywaną linią zaznaczono maksymalny zasięg obszarów, które kiedykolwiek były pod kontrolą państwa polskiego wraz z podaniem zakresu czasowego. Mapa wchodziła w skład drugiej części publikacji pt. Atlas de L’Encyclopédie Polonaise, wydanej przez Éditions du comité national polonais en Amérique (Freibourg, 1920). Ze spisu treści wynika, że była to tablica III drugiej części tego atlasu [ Fascicule II. Territoire et Population (Pologne historique). Mapę opracował Olgierd Kudrewicz.

Dodatkowe informacje

We wrześniu 1915 r. na neutralnym gruncie, w Szwajcarii zorganizowano polski ośrodek propagandy prasowej pod nazwą Centralnej Agencji Polskiej. Na jej czele stanął Erazm Piltz, związany z tzw. „realistami” (Stronnictwo Polityki Realnej), a zatem teoretycznie reprezentujący orientację prorosyjską. Teoretycznie, gdyż definiując charakter inicjatywy podkreślał potrzebę zachowania neutralności i bezstronności politycznej, co czynił przyciągając do współpracy postacie reprezentujące różne polityczne opcje, od konserwatystów poprzez Narodową Demokrację po grupę „niepodległościową” na czele z Janem Kucharzewskim – w praktyce orientującą się na Niemcy.
Centralna Agencja Polska miała dostarczać zainteresowanym informacji o charakterze encyklopedycznym, potrzebnych dla zrozumienia kwestii polskiej: dotyczących polskiej historii, problemów, tendencji, w tym oczywiście także obszaru objętego kwestia polską. W warunkach nacisku zwolenników państw centralnych, wyzyskujących koniunkturę tworzoną przez sukcesy niemieckie, przestrzeganie statutowej neutralności okazało się trudne. Po poszerzeniu Agencji o 2 osoby związane z orientacją NKN-owską (październik 1915 r.) został wysłany do Dmowskiego monit z prośbą o przyjazd. Wiązało się to z zaniepokojeniem prokoalicyjnej części Agencji – pytanie, czy całej wobec różnic zdań, jakie się ujawniły... [więcej: B. Konopska, M. Barwiński i in., Kształtowanie granic niepodległej Polski w świetle dokumentów kartograficznych, PTH, Warszawa 2023, s. 99-100 ; https://polona.pl/preview/f934b1e7-73ff-4f40-b7db-868a3bc1c4d4 ].
Zob. też http://graniceniepodleglej.edu.pl/?page_id=439 ; http://graniceniepodleglej.edu.pl/?page_id=307