Granice Polski

Typ mapy: Polityczna
Kategoria: zachodnia Polska granice Polska
detail_image
Opis

Na mapie odręcznie przedstawiono granice Polski z roku 1772 (niebieska linia), propozycje przebiegu granic Polski według stanowiska Komitetu Narodowego i Delegacji Polskiej na Konferencję Paryską (żółta linia) oraz obszar przyznany Polsce w Wersalu według postanowień preliminarza pokoju z 7 maja 1919 roku (kolor czerwony). Przedstawione na mapie propozycje przebiegu granic Polski (żółta linia), zostały wytyczone w wersji maksymalistycznej, zwłaszcza na wschodzie i północy, gdzie m.in. całkowicie zignorowano państwowość litewską. Również na południu (Spisz, Orawa, Czadeckie) i zachodzie (Śląsk, Pomorze), propozycje te daleko wykraczały poza to co ostatecznie udało się uzyskać polskiej delegacji na Konferencji w Paryżu. Ponadto zaznaczono obszar plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach oraz Wolnego Miasta Gdańsk (kolor żółty). Ostateczny tekst traktatu wersalskiego przyjęto 28 czerwca 1919 roku i w odniesieniu do zachodnich granic Polski był on mniej korzystny niż ustalenia z 7 maja 1919 r., zwłaszcza na Śląsku. Autorem podkładu jest Biske M., mapa wydana przez Biuro Kartograficzne Centralnej Agencji Polskiej w Lozannie.

Dodatkowe informacje

Na drukowanym podkładzie wykonanym przez M. Biskego ręcznie naniesiona treść polityczna wraz z opisami w legendzie. Mapa przechowywana w kolekcji map przywiezionych z Paryża przez Władysława Zamoyskiego.
W podobny sposób wykonana mapa przechowywana jest w zasobie Leona Wasilewskiego (AAN)[ https://szukaj.geohist.umcs.pl/media/maps/Postanowienia_wersalskie.jpg ]
Zob. też http://graniceniepodleglej.edu.pl/?page_id=439

We wrześniu 1915 r. na neutralnym gruncie, w Szwajcarii zorganizowano polski ośrodek propagandy prasowej pod nazwą Centralnej Agencji Polskiej. Na jej czele stanął Erazm Piltz, związany z tzw. „realistami” (Stronnictwo Polityki Realnej), a zatem teoretycznie reprezentujący orientację prorosyjską. Teoretycznie, gdyż definiując charakter inicjatywy podkreślał potrzebę zachowania neutralności i bezstronności politycznej, co czynił przyciągając do współpracy postacie reprezentujące różne polityczne opcje, od konserwatystów poprzez Narodową Demokrację po grupę „niepodległościową” na czele z Janem Kucharzewskim – w praktyce orientującą się na Niemcy.
Centralna Agencja Polska miała dostarczać zainteresowanym informacji o charakterze encyklopedycznym, potrzebnych dla zrozumienia kwestii polskiej: dotyczących polskiej historii, problemów, tendencji, w tym oczywiście także obszaru objętego kwestia polską. W warunkach nacisku zwolenników państw centralnych, wyzyskujących koniunkturę tworzoną przez sukcesy niemieckie, przestrzeganie statutowej neutralności okazało się trudne. Po poszerzeniu Agencji o 2 osoby związane z orientacją NKN-owską (październik 1915 r.) został wysłany do Dmowskiego monit z prośbą o przyjazd. Wiązało się to z zaniepokojeniem prokoalicyjnej części Agencji – pytanie, czy całej wobec różnic zdań, jakie się ujawniły... [więcej: B. Konopska, M. Barwiński i in., Kształtowanie granic niepodległej Polski w świetle dokumentów kartograficznych, PTH, Warszawa 2023, s. 99-100 ; https://polona.pl/preview/f934b1e7-73ff-4f40-b7db-868a3bc1c4d4 ].
Zob. też http://graniceniepodleglej.edu.pl/?page_id=439 ; http://graniceniepodleglej.edu.pl/?page_id=307

Język mapy: Polski

Twórca mapy: Biske M.

Wydawnictwo: Bureau Cartographique de l'Agence Polonaise Centrale

Miejsce wydania: Lussanne

Rok wydania: 1919

Źródło: PAN Biblioteka Kórnicka

Skala: 1:2000000

Słowa kluczowe geograficzne: Polska, granice historyczne, granice proponowane

Słowa kluczowe imienne: Biske M.

Słowa kluczowe rzeczowe: Centralna Agencja Polska, Konferencja Paryska