Carte d'ensemble des existences de charbon dans l'Etat Tchéco-slovaque (Ogólna mapa występowania węgla w państwie czechosłowackim)

Typ mapy: Gospodarcza Polityczna
Kategoria: Czechosłowacja gospodarka
detail_image
Opis

Na mapie przedstawiono zasięg występowania złóż węgla koksującego (kolor różowy), kamiennego (kolor fioletowy) oraz brunatnego (kolor zielony) na obszarze Czech, Słowacji, Śląska Cieszyńskiego, polskiej części Zagłębia oraz Galicji. Mapa obejmuje znacznie większy zasięg terytorialny niż wynika to z jej tytułu. Ponadto na mapie zaznaczono granice sprzed roku 1914 oraz wyłącznie na obszarze Śląska Cieszyńskiego, regionu czadeckiego oraz Orawy i Spiszu, wytyczono "granicę proponowaną". Jej przebieg sugeruje, iż jest to granica proponowaną przez stronę polską i to w jednej z maksymalistycznych wersji. Według mapy, pokłady węgla koksującego (najlepszej jakości, niezbędnego w hutnictwie) zalegają na Śląsku Cieszyńskim oraz w Sudetach, węgla kamiennego (opałowego, gorszej jakości) w okolicach Pilzna, na Morawach i na Górnym Śląsku, a węgla brunatnego w Rudawach, na Morawach i na Słowacji. Na tę mapę często powoływała się polska delegacja, dementując twierdzenia Czechów, jakoby pokłady węgla na Śląsku Cieszyńskim były jedynym ich miejscem występowania w Czechach. Wykorzystywano ja także w trakcie dyskusji o konieczności dostarczenia węgla wysokiej jakości (koksującego) do hut żelaza na Górnym Śląsku. Dowodzono, że zagłębie węglowe na Śląsku Cieszyńskim powinno znaleźć się w granicach Polski.

Język mapy: Francuski

Twórca mapy: Drobniak Franciszek

Rok wydania: -

Źródło: Archiwum Akt Nowych, Zespół 100 Archiwum J.I. Paderewskiego, sygn. 920, k. 223

Tekst źródłowy: https://drive.google.com/drive/folders/1fSv7-Sx177VkV0dNIE4ynvcpz4PvzX2b

Słowa kluczowe geograficzne: Czechosłowacja, Śląsk Cieszyński, Galicja, granica polsko-słowacka, granica polsko-czeska, pogranicze polsko-czechosłowackie

Słowa kluczowe imienne: Franciszek Drobniak

Słowa kluczowe rzeczowe: węgiel, złoża węgla, surowce naturalne